Pět věcí, které přestaňte dělat, když vám bude 50

Karolína Svoboda

Rady od odborníků pro druhou půlku života: Jak se vyhnout chybám, které mohou ovlivnit vaše zdraví a štěstí po padesátce.

Věk 50 let znamená zlom v životě. Často v práci zpomalíme, začneme trávit více času s rodinou a přáteli a soustředíme se na rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem. Existují však určité postupy, které je třeba opustit, jakmile dosáhnete tohoto zralého věku. Takže tady je pět věcí, které byste měli přestat dělat, když vám bude 50.

1. Nedávat důraz na své fyzické a duševní zdraví

Zdraví je bezpochyby jedním z nejdůležitějších aspektů našeho života. Je nezbytné pečovat o své tělo a mysl, zejména s přibývajícím věkem. Nedostatek pozornosti svému zdraví může způsobit dlouhodobé problémy.

Pravidelné cvičení

I když je pravda, že tělo časem ztrácí pružnost a sílu, faktem zůstává, že pravidelná pohybová aktivita pomáhá udržovat dobrou fyzickou kondici a výbornou pohyblivost kloubů. Zkuste tedy cvičit sport nebo cvičení přizpůsobené vašim schopnostem:

  • Plavání
  • Nordic walking
  • Vodní aerobik
  • Jemná jóga

Upřednostňujte kvalitu spánku

Kvalita spánku je nezbytná pro udržení naší energie, nálady a duševního zdraví. Lepší spánek bude mít blahodárné účinky na vaši celkovou pohodu. Chcete-li to provést, osvojte si pravidelný režim před spaním a vyhněte se obrazovkám před spaním.

2. Zanedbávání stravy

S věkem je zásadní zvolit si zdravou a vyváženou stravu, aby se předešlo určitým patologiím souvisejícím se stárnutím, jako je cukrovka, hypertenze nebo dokonce některé druhy rakoviny.

Jezte s mírou

Volte ve svých pokrmech střídmost: upřednostněte rozmanitý talíř tím, že zahrnete více ovoce, zeleniny, libových bílkovin a také zdrojů dobrých tuků (olivový olej, avokádo, tučné ryby). Vyhněte se také velkým porcím, které mohou vést k zažívacím problémům a zbytečnému přibírání na váze.

Pijte dostatek vody

Voda je nezbytná pro naše přežití a přispívá ke správné cirkulaci živin v našem těle a také k odstraňování odpadu. Ujistěte se tedy, že pijte alespoň 1,5 litru vody denně, abyste zůstali hydratovaní.

3. Přestaňte se učit a vyvíjet se

Věřit, že učení končí, jakmile dosáhnete padesátky, je vážná chyba. Pokračování v učení se novým dovednostem a znalostem po celý život stimuluje náš mozek, zlepšuje naše sebevědomí a zvyšuje náš potenciál. Zde je několik nápadů, jak si udržet své intelektuální schopnosti:

  • Naučte se nový jazyk
  • Absolvujte online školení
  • Objevte umění nebo hudbu pomocí lekcí
  • Účast na workshopech osobního rozvoje

4. Zaměřování se spíše na minulost než na budoucnost

Od 50 let může být lákavé dívat se do minulosti, zejména tím, že si často připomínáme minulé vzpomínky a zážitky. Zásadní je však neustrnout tam a pokračovat v plánování budoucnosti. Mít nové projekty a cíle vám dá nejen pocit úspěchu, ale také důvod vstávat každé ráno s motivací.

Cestujte a vystupte ze své komfortní zóny

Cestování je jedním z nejlepších způsobů, jak poznat nové kultury, poznat nové lidi a získat nové zážitky. Odvažte se objevovat nové země, vystupte ze své komfortní zóny: nepochybně to znovu rozdmýchá vaši žízeň po objevování a posílí vaše sociální vazby.

5. Udržujte si výčitky a špatné myšlenky

Vzhledem k tomu, že jste žili mnoho let, je možné, že jste měli konflikty nebo zášť vůči určitým lidem. Nicméně, držení těchto negativních emocí pouze poškozuje vaši duševní pohodu. Naučte se odpouštět, i když to může být těžké, a místo toho se zaměřte na zlepšení vztahů s ostatními.

Proč ne terapie?

Požádat o pomoc odborníka při řešení určitých vnitřních nebo vnějších konfliktů je odpovědný a pro sebe prospěšný přístup. Dobrá komunikace s lidmi kolem nás pomáhá upevňovat pouta, vyhýbat se nedorozuměním a pěstovat vnitřní klid.

Dosažení 50 je jistě důležitým milníkem v našem životě, ale nemělo by být synonymem poklesu. Každý má moc nadále prosperovat a užívat si života naplno tím, že opustí škodlivé návyky a zaměří se na své fyzické, duševní a sociální blaho.

Domů » Blog » Pět věcí, které přestaňte dělat, když vám bude 50