Opravdu víte, proč si kočky nosí domů myši?

Karolína Svoboda

Poznejte tajemství kočičího chování: Proč vám vaše kočka přináší domů myši?

Majitelé koček mají často tuto znepokojivou zkušenost: najít mrtvou myš, ptáka nebo dokonce ještěrku na prahu nebo na rohožce. Ale proč si naše kočkovité šelmy nosí tyto kořisti domů ? K vysvětlení tohoto zajímavého chování, které představujeme v tomto článku, kolují různé hypotézy.

Vzdělávání lidí: hypotéza „lovecké lekce“.

Jedním z hlavních vysvětlení, proč si kočky nosí domů malá zvířata, je „lekce lovu“. Savci jako kočkovité šelmy se rodí s určitými vrozenými dovednostmi, ale také se potřebují naučit různé aspekty přežití, včetně lovu zvěře.

Tak, Kočky učí svá koťata, jak chytit a zabíjet kořist od útlého věku. Jakmile se této dovednosti naučí, některé kočky mohou chtít sdílet své know-how se svými lidskými majiteli, které mohou považovat za členy rodiny, kteří potřebují pomoc při lovu.

Způsob, jak ukázat svou náklonnost a vděčnost

Na tom se shoduje řada odborníků přinášení kořisti domů by bylo také formou náklonnosti a poděkování. Když se kočka cítí ve svém prostředí bezpečně a milovaná, má tendenci se o ni na oplátku postarat. Sdílení kořisti s lidmi by tedy mohlo být z jejich strany považováno za velkorysý čin.

Tato hypotéza je posílena skutečností, že kočky se často zdají být na svůj „dar“ velmi pyšné, mňoukají, aby přilákaly pozornost svého majitele, nebo očekávají gratulace, když ten objeví překvapení.

Reflex loveckého instinktu

Jednodušším vysvětlením chování koček, které si přinášejí kořist domů, je, že prostě poslouchají jejich lovecký instinkti když to nutně nepotřebují k jídlu.

Tento instinkt je údajně zvláště silný u domestikovaných kočkovitých šelem, protože byly vybrány pro své schopnosti lovit škodlivé hlodavce, jako jsou myši, polní myši a krysy. Je proto přirozené, že kočka chce tato malá stvoření pronásledovat a chytit, když je uvidí, i když zrovna nemá zrovna hlad nebo má plnou misku s granulemi.

A proč svou kořist nežere?

Existuje několik důvodů, proč kočka nemusí jíst svou kořist:

  • Predační a krmné instinkty jsou nesouvislé: Kočka často loví, aby ukojila svůj hlad (výživový instinkt), ale také pro prosté potěšení z lovu (pud dravce).
  • Jídla je dostatek: pokud má přístup k dostatečnému množství potravy, sázka na jistotu, že kočka bude nosit kořist domů méně často.

Prevence nepříjemností spojených s „dárky“ od našich kočkovitých šelem

Přestože kočky, které přinášejí kořist svým majitelům, mohou tak činit s nejlepšími úmysly, je pochopitelné, že majitelé mohou být vyrušeni, nebo dokonce onemocněni, když najdou na rohožce mrtvé zvíře. Zde je několik tipů, jak tomuto chování zabránit:

  • Nabídka interaktivních hraček a her: Tím, že své kočce poskytnete stimulující hračky a hry, které napodobují přirozenou činnost lovu, můžete pomoci usměrnit její kořistnické instinkty, aniž byste zapojovali skutečná malá zvířata.’
  • Dejte mu na límec zvonek nebo zvoneček: upozorněním ptáků a jiné potenciální kořisti na přítomnost kočky může omezit její příležitosti k lovu, a tím snížit počet nevyžádaných dárků, které dostáváte.
  • Omezení nočních vycházek: Vzhledem k tomu, že mnoho zvířat je aktivnějších v noci, omezení vycházek vaší kočky na určitou denní dobu může také pomoci omezit jejich lov.“

Existují různé důvody, proč naši kočkoví přátelé nosí domů mrtvou nebo zraněnou kořist: komplexní chování, které osciluje mezi loveckými lekcemi pro lidi, které milují, a predátorskými instinkty. Implementací některých řešení k nasměrování tohoto přirozeného instinktu můžete respektovat jejich chování a zároveň zachovat svůj klid a klid ostatních obyvatel vašeho prostředí.

Domů » Blog » Opravdu víte, proč si kočky nosí domů myši?